Nyitókép: Artur Widak/NurPhoto via Getty Images
„Múlt héten az Egyesült Királyságban zavargások sora robbant ki. Az elmúlt években nem ez volt az első alkalom, hogy az országban erőszakos megmozdulásokra került sor. A 2011 augusztusában Londonból más városokra is átterjedő zavargásokat abban az időszakban az váltotta ki, hogy a rendőrség megölt egy fekete brit férfit, Mark Duggant, akit kézifegyver birtoklásával gyanúsítottak. Ezúttal azonban az robbantotta ki a forrongásokat, hogy ruandai bevándorlók 17 éves fia megkéselt három fehér kisgyereket – látszólag minden racionális indíték nélkül.
A zavargások jelentőségének felméréséhez rendkívül fontos megérteni a mögöttük rejlő faji dinamikában bekövetkezett változást. A 2011-es események az amerikai rendőrellenes zavargásokra emlékeztettek, és annak kérdése kapcsán robbantak ki, hogy a rendőrség túl keményen lépett-e fel az etnikai kisebbségekkel szemben. Bár az effajta forrongások rendkívül bomlasztó hatásúak, a politikai döntéshozatal szintjén mégis kezelhetőek a kisebbségekkel kapcsolatos rendőri bánásmód megfelelő újraértékelésével.
A napjainkban zajló brit zavargások esetében azonban nem ez a helyzet. A tüntetéseken résztvevők dühe ugyanis a jelenlegi nagy-britanniai bevándorlási helyzet ellen irányul. A tüntetők úgy gondolják, hogy őseik földjét a jövevények elveszik tőlük. A bevándorlást a bűnözés – különösen az erőszakos bűncselekmények – növekedésével, valamint a társadalmi bizalom és a »brit életforma« romlásával hozzák összefüggésbe.
A fentiekre válaszul ellentüntetések törtek ki. A bevándorlók és leszármazottaik összefogtak, hogy –gyakran a helyi mecsetek köré gyűlve – megvédjék közösségeiket. Az elmúlt napokban összecsapásokra került sor a két csoport között. A helyiekkel való összecsapások során a bevándorlók és gyermekeik érdekes módon palesztin zászlókat lengettek, ami arra utal, hogy a helyzet még rosszabbra fordulhat, ha a közel-keleti konfliktus tovább eszkalálódik.
Nagy-Britannia történelme során soha nem volt még ilyen nagy a bevándorlók aránya a teljes lakossághoz képest: ma már a brit lakosság több mint 15%-át teszik ki. Ez az arány a 2011-es zavargások kitörésekor alig több mint 12%, 1991-ben alig több mint 6%, 1951-ben pedig mindössze 4% volt. A bevándorló csoportok összetétele is drasztikusan megváltozott. A második világháború után a legtöbb bevándorló Írországból érkezett, és nagyon hasonló kulturális háttérrel rendelkezett. A 2000-es évek elején ez kiegészült a Lengyelországból, valamint Közép- és Kelet-Európából érkező bevándorlókkal. Manapság rengetegen érkeznek Afrikából és a Közel-Keletről.